ثبت برند

( 4٫64 امتیاز از 11 رای )

شروعی برای ثبت برند

 

ثبت برند به صورت تفسیری

در تعریف ساده، علامت تجاری یا برند به هر نوعی از اصطلاح، نشانه، نماد، علامت، عدد، طرح و ترکیبی گفته می شود که با ثبت آن برای محصولاتی که می فروشیم و یا خدماتی که ارائه می دهیم، می توانیم جلوی سو استفاده، کلاه برداری و حتی اعمال تحریم را بگیریم.

امروزه که رقابت ها بیش از پیش در بازارهای ایران و دنیا افزایش یافته و هر شرکتی به دنبال پیدا کردن و گسترش دادن بازار خود است. ثبت کردن برند برای شرکت ها ارزش بیشتری پیدا کرده و حتی می توان گفت به یکی از ضروری ترین کارها بعد از ثبت شرکت تبدیل شده است. زیرا علاوه بر اینکه داشتن برند ثبت شده مشخص باعث تمایز شرکت ها می شود، بلکه درست انتخاب کردن آن نیز می تواند در رشد و شکوفایی شرکت نقش بسزایی بازی کند.

یکی از مواردی که معمولا کمتر به آن توجه می کنیم، تفاوت های نوشته تجاری و لوگو است. با شناخت تفاوت ها و کار کرد های این دو، به همراه درک درست از ماهیت برند و حتی توجه به اینکه چه تمایزی قرار است با شرکت های دیگر ایجاد کند با کمک گرفتن از یک تیم پیشرفته می توانیم بهترین برند و لوگو را برای شرکتمان انتخاب کنیم.

برای ثبت برند از کجا شروع کنیم ؟

اولین مرحله برای ثبت برند مناسب این است که دقیقا بدانیم برای چه به برند نیاز داریم و قرار است چه تمایزی را نشان دهیم. البته بهترین و معقول ترین توصیه این است که حتما با کارشناسانی که در این امر خبره هستند، صحبت کنیم تا بتوانیم بهترین برند را انتخاب کنیم، زیرا انتخاب برند اشتباه می تواند زمان بسیاری زیادی را از ما بگیرد.

دومین مرحله از مراحل ثبت برند، ارسال کردن نام و لوگوی شرکت به صورت اظهارنامه به اداره ثبت علامت تجاری است. باید چند روزی منتظر بمانیم تا کارشناسان اداره ثبت علامت تجاری، برند ما را تایید کنند. در صورت تایید، باقی مراحل ثبت برند مثل تکمیل مدارک را انجام داده و در صورت عدم تایید، با مشورت کارشناسان متخصص در زمینه ثبت برند، نقص های موجود را رفع و آن را دوباره برای اداره ارسال کنیم. البته بهتر است قبل از این کار برند را استعلام کرده، تا در صورت تکراری بودن از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری شود.

در آخرین مرحله ثبت برند، باید لوگو و برند خود را در روزنامه اگهی کنیم تا اگر شخص حقیقی یا حقوقی ای اقدام به شکایت با عنوان هایی چون سوءاستفاده یا تکراری بودن آن نکرد، پس از گذشت زمان قانونی برند ما ثبت شود.

 

برای پاسخ به تمام سوالاتی که در مورد ثبت برند و مراحل آن دارید می توانید با سرکار خانم میرزایی: ۰۹۱۲۹۳۰۹۸۷۴ یا سرکار خانم شمس 09129379865 تماس حاصل فرمایید.

انتخاب برند مناسب

همانطور که گفتیم انتخاب برند و ثبت آن به دلیل تاثیر بسیار زیادی که در موقعیت و آینده تجارت ما دارد، بسیار کار حساسی بوده که باید برای آن وقت زیادی در نظر گرفت. پس بهتر است با اطلاعاتی دقیق، برای ثبت برند اقدام کنیم.

 

ثبت برند بین المللی

یکی از مواردی که می تواند برند ما را بیش از پیش شاخص کند ثبت آن به صورت جهانی و بین المللی است. با ثبت برند طبق معاهده های مختلف می توانیم مطمئن باشیم که برند ما در کشور های امضا کننده آن به رسمیت شناخته می شود.

 

خرید و فروش برند

یکی از از راه هایی که می تواند ما را در شروع تجارتمان جلو بی اندازد و زمان بسیار زیادی را برای ما ذخیره کند، استفاده از برند هاییست که قبلا به ثبت رسیده. می توانیم با مراجعه به صفحه زیر به جای صرف هزینه های زیاد و وقت زیاد به طور قانونی یکی از برندهای موجود در موسسه را خریداری و تجارتمان را سرعت ببخشیم.

فواید ثبت برند

هنگامی که برای خود برند یا نام تجاری و لوگو انتخاب می کنیم، در واقع داریم جلوی سوء استفاده های احتمالی را که امکان دارد دچار آن شویم می گیریم یا به عبارتی داریم هر گونه راه کپی برداری و شبیه سازی های موجود را سد می کنیم. علاوه بر این اگر برند خود را در یکی از معاهدات بین المللی ثبت کنیم، تحریم ها دیگر روی برند ما اثر نمی کنند پس به دلیل همین حاشیه امنیت بهره بری و بازدهی شرکت افزایش بسیاری پیدا می کند و ما را در رسیدن به هدفمان بیش از پیش جلو می اندازد.

ثبت سه

مشکلات عدم ثبت برند

اگر نخواهیم برای شرکت خود برندی ثبت و یا لوگویی انتخاب کنیم علاوه بر اینکه همواره ترس کپی برداری از ایده هایمان وجود دارد، در دنیای امروز هیچ پیشرفت قابل ملاحظه ای نخواهیم کرد. امروزه به دلیل تنوع بسیار زیاد بازار مصرفی و خدماتی، باید جای خودمان را در ذهن مشتری هایمان تثبیت کنیم که این امر بدون داشتن برندی مناسب اگر نگوییم غیر ممکن، بسیار کار سختی به شمار می رود و هر لحظه امکان دارد رقیب با ساختن برندی جایگاه به دست آمده را از دستمان خارج کند.

ثبت سه
 • speaker_notesچه افرادی می توانند برند خود را به ثبت برسانند؟

  در قانون جمهوری اسلامی ایران، تمامی افرادی که جواز، پروانه بهره برداری یا کارت بازرگانی دارند، می توانند برند خود را به ثبت برسانند.

 • speaker_notesآیا می توان بعد از ثبت بین المللی برند، طبقه علامت تجاری آن را تغییر داد؟

  بله می توانید این کار را انجام دهید فقط باید طبقه ای که می خواهید را به صورت مادرید ارجاع دهید.

 • speaker_notesآیا هر فرد فقط می تواند یک برند را به نام خود ثبت کند؟

  خیر شما با داشتن جواز کسب حدود ۴ یا ۵ عدد برند را می توانید با نام خود ثبت کنید، اگر بخواهید تعداد بیشتری برند را با نام شخص خود به ثبت برسانید باید حتما برای آن پروانه بهرورداری بگیرید.

 • speaker_notesبهتر است برندمان را به صورت حقیقی ثبت کنیم و یا حقوقی؟

  فرقی نمی کند. این خواست و نیاز خود شخص است که باعث می شود فردی برندش را به صورت حقیقی ثبت کند و یا به صورت خصوصی. به عبارت دیگر این مورد تاثیری در آینده برند ندارد.

   

 • speaker_notesآیا بعد از ثبت برند می توان آن را تغییر داد؟

  بعد از ثبت برند تنها می توان لوگو را تغییر داد و اقلامی به دلخواه به آن اضافه کرد. البته این تغییرات تاحد زیادی بستگی به این دارد که باعث نشود برندتان به برندهای دیگر شبیه شود.

 • speaker_notesثبت برند چه مقدار زمان و هزینه لازم دارد؟

  برای ثبت برند به دلیل تاییدی که باید از طرف کارشناسان ثبت علائم تجاری اعلام شود، نمی توان زمان دقیقی را مشخص کرد.

  ولی در حالت عادی ثبت برند بین دو تا پنج ماه زمان برای تائید یا رد از طرف کارشناس اداره علامت نیاز دارد، اما گاهی ممکن است این پروسه تا یک سال نیز طول بکشد در مقابل امکان دارد یک هفته ای جواب اظهارنامه ابلاغ گردد.

  در مورد هزینه هم نمی توان مبلغ مشخصی را اعلام کرد و بسیار به نوع برندی که می خواهید به ثبت برسانید بستگی دارد.

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up