ثبت تغییرات شرکت

( 5٫00 امتیاز از 4 رای )

مقدمه ای بر ثبت تغییرات شرکت

 

ثبت تغییرات شرکت گرافی

ثبت تغییرات شرکت یکی از فاکتورهایی است که باید حتما بعد از ثبت شرکت بر آن تسلط کامل داشته باشیم تا در آینده اگر خواستیم تغییراتی در شرکتمان ایجاد کنیم، مشکلی برای شرکتمان پیش نیاید و تغییراتمان قانونی باشد.

این تغییرات شامل مواردی چون تغییر سرمایه به عبارتی افزایش یا کاهش آن، تغیر نام، تغییر موضوع فعالیت، تغییر آدرس، تبدیل سهام به بانام و یا بی نام، افزایش یا کاهش تعداد مدیران و اعضای هیئت مدیره، تغییر در حد نصاب لازم جهت تشکیل مجامع، تعیین اعضا و هیئت مدیره و انحلال شرکت است.

اگر می خواهیم تغییراتمان مورد قبول قانون باشد و بعدها برای شرکت در مقابل افراد حقیقی و حقوقی به هیچ مشکلی بر خورد نکنیم. یا باید تغییرات شرکتمان را به تصویب مجمع عمومی عادی برسانیم و یا در مجمع عمومی فوق العاده آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. و سپس مراحل ثبت تغییرات را در اداره های مربوطه انجام دهیم.

مراحل ثبت تغییرات شرکت

هنگامی که می خواهیم تغییراتی را در شرکت خود به ثبت برسانیم، ابتدا باید در هیئت مدیره در مورد آن تصمیم گیری بکنیم. سپس با توجه به نوع تغییری که می خواهیم ایجاد کنیم باید آن را در مجمع عمومی عادی یا مجمع عمومی فوق العاده با اکثریت آرا به تصویب برسانیم. برای قانونی شدن، باید تغییرات ثبت شرکت را در اداره ثبت شرکت ها ثبت و در روزنامه های رسمی آگهی کنیم. البته در کنار همه این ها نباید فراموش کنیم که ثبت صورت جلسه ی تغییرات یکی از مهمترین مراحل به ثبت رسیدن تغییرات شرکت به شمار می رود.

 

موارد تغییرات شرکت

همانطور که می دانیم، ثبت تغییرات شرکت شامل موارد گوناگونی می شود که هر کدام از آن ها توضیحات خاص خود را احتیاج دارند. به همین دلیل ابتدا تغییراتی را که می توانیم در شرکت انجام دهیم به طور کامل توضیح خواهیم داد و در انتها تفاوت شرکت ها را بیان میکنیم که به شما در تغییراتتان کمک کند.

ملزومات تغییرات شرکت

ثبت شرکت یک پروسه بسیار گسترده و همراه با ریزه کاری ها و جزئیات فراوان است. به همین منظور تصمیم گرفتیم برای دقیق تر شدن اطلاعاتتان مواردی که می تواند برای تغییرات شرکت به شما کمک کند را در صفحه های زیر بیان کنیم.

چرایی ثبت تغییرات

هر شرکتی بعد از ثبت و بعد از اینکه توانست جایگاه خود را در حیطه ای که در آن فعالیت می کند گسترش دهد، نیاز به ثبت تغییراتی در شرکت خود دارد. اساسا هنگامی می توانیم به پیشرفت زیادی دست پیدا کنیم و راه های موفقیت در تجارت را آرام و پیوسته پیموده و از درجا زدن فرار کنیم که بتوانیم شرایط و حتی در بعضی موارد ضوابط کار خود را تغییر دهیم تا هر چه بیشتر به مسیر خود نزدیک تر شویم. اصولا شرکت هایی که هیچ تغییراتی ندارند بعد از مدتی به حداکثر پتانسیل خود رسیده و شروع به در جا زدن می کنند. مهم این است که سختی های ثبت تغییرات شرکتمان را قبول کنیم و برای رسیدن به بهترین ها تلاش کنیم.

ثبت سه
 • speaker_notesآیا می توان پس از ثبت نوع شرکت را تغییر داد یا باید شرکت جدیدی ثبت کرد؟

  در حال حاضر امکان تغییر نوع شرکت وجود ندارد.

 • speaker_notesدر صورت فوت یکی از اعضای هیئت مدیره چگونه باید وی را از شرکت خارج کرد؟

  با داشتن گواهی مالیات بر ارث و انحصار وراثت و تهیه ی صورتجلسه های مربوطه میتوان شخص را از شرکت خارج کرد و وراث وی را جایگزین وی در شرکت کرد.

 • speaker_notesآیا زمانیکه شرکت سهامی خاص تمام مراحل ثبت را طی نکرده، می توان هیئت مدیره آن را تغییر داد؟

  پس از تائید نام شرکت در اداره ثبت شرکتها، امکان تغییر هیئت مدیره و یا سهامداران وجود ندارد.باید با درخواستی جدید، اسم جدیدی برای آن گرفته شود یا اینکه با انجام مراحلی ابطال اسم اولیه درخواست و تغییرات انجام شود سپس با آن تغییرات نام قبلی درخواست شود.شرکت ثبت شده حتما باید دارای کد اقتصادی باشد تا بتواند این تغییرات را انجام بدهد.

 • speaker_notesآیا نقل و انتقال موسسه حتما باید در دفترخانه صورت گرفته باشد؟

  خیر، با صورتجلسات ورود و خروج که به اداره ثبت شرکتها ارسال می گردد هم می توان سهم الشرکه موسسات را جابه جا کرد.

 • speaker_notesآیا می توان سهام تمام اعضای شرکت تعاونی را خریداری کرد؟

  بله، شرکت تعاونی می تواند کلا به اشخاص جدیدی واگذار گرد. در این روند صورتجلسات جدید به تائید اداره تعاون می رسند و سپس در اداره ثبت شرکت ها، ثبت می گردند.

 • speaker_notesآیا می توان تعدادی از شرکا را حذف و تعداد دیگری را به جای آن ها وارد شرکت کرد؟

  در همه ی شرکت ها اشخاصی از شرکت خارج می شوند و اشخاص جدیدی وارد شرکت می شوند. اگر این شرکت سهامی خاص باشد باید حتما کد اقتصادی داشته باشد تا بتواند نقل و انتقال سهام را انجام دهد و یک نفر تعداد مشخص یا همه سهم خود را به یک یا چند نفر واگذار کند یا کل اعضای شرکت از شرکت خارج شده و همه سهام خود را به اشخاص جدیدی واگذار نمایند. در شرکت با مسئولیت محدود و یا موسسات نیازی به داشتن کد اقتصادی نمی باشد، می توان با دو صورتجلسه ورود شرکای جدید و بعد از آن خروج شرکای قدیم را انجام داد، و یا در دفترخانه رسمی، سرمایه خود را به اشخاص جدید صلح نمود.

 • speaker_notesآیا می توان در تغییرات شرکت تعداد اعضای هیئت مدیره را تغییر داد؟

  بله.با اصلاح یک ماده از اساسنامه طی یک صورتجلسه، می توان تعداد اعضای هیئت مدیره را کاهش و یا افزایش داد. به عبارت دیگر می توان تعداد مشخصی به طور مثال سه نفر را نوشت یا آنرا در یک بازه تعریف نمود، مثلا اینکه تعداد اعضا بین ۲ الی ۱۰۰ نفر باشد.

 • speaker_notesچگونه می توانم شرکت خود را از شهری به شهر دیگر منتقل کنم؟

  ابتدا باید یک صورتجلسه تغییر آدرس تهیه کنیم و به اداره ثبت شرکت های شهر اول ارسال کنیم، بعد از آن مراحل تغییرات انجام می شود. بطور مثال آگهی تغییر آدرس صادر، بعد از حدود یک ماه آگهی انتقالی هم صادر می گردد و  بعد از حدود دو الی سه ماه پرونده کاملا به شهر جدید منتقل می شود. در کل دو آگهی شامل تغییر آدرس و انتقالی نیاز خواهیم داشت.

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up