ثبت شرکت در مناطق آزاد

( 4٫43 امتیاز از 7 رای )

چیستی و چرایی ثبت شرکت در مناطق آزاد

 

ثبت شرکت در مناطق آزاد به چه صورت است

بهتر است در ابتدا نگاهی به تعریف دقیق مناطق آزاد بیندازیم: “منطقه تجاری آزاد، قلمرو معینی است که غالبا در داخل یا مجاورت یک بندر واقع گردیده و در آن، تجارت آزاد با سایر مناطق جهان مجاز شناخته شده است. کالاها را می توان بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، از این منطقه خارج یا به آن وارد نمود.” اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم، منطقه آزاد مکانیست که با توجه به قوانین وضع شده، مبادلات خارجی در آن ساده تر از باقی نقاط کشور انجام می شود.

وجود این مناطق به دلیل این است که کشور بیشتر به سمت رشد اقتصادی پیش برود. با ورود سرمایه های خارجی و به تبع آن تکنولوژی و فناوری های پیشرفته زمینه های رشد در این مناطق ایجاد شده و سرمایه گذاری ها باعث پیشرفت کل کشور می شود. علاوه بر تسهیل ورود تاجران خارجی به کشور بدون مراحل دست و پا گیر به همراه بسیاری از قوانین تسهیل کننده برای تاجران ایرانی، مناطق آزاد به مناطقی پویا در زمینه اقتصادی تبدیل و تعداد زیادی فرصت های شغلی جدید ایجاد می کنند. در ایران مناطقی چون قشم، کیش، اروند، ارس، چابهار، ماکو و بندرانزلی از این مناطق به شمار می روند.

مراحل و جزئیات ثبت شرکت در مناطق آزاد

قبل از ثبت شرکت در مناطق آزاد، به دلیل وجود تمام مزایا، فعالیت ها، قوانین و تنوعی که این مناطق دارند، باید تحقیقات بسیار کاملی در موردشان انجام دهیم تا با مسلط شدن به تمام ابعاد آن بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم. البته مشاوره گرفتن از کارشناسان موسسه، هم می تواند کارمان را جلو بیندازد و هم می تواند بسیار مفیدتر از تحقیقات شخصی خودمان باشد.

در مناطق آزاد، سازمان هر منطقه برای انجام امور ثبتی شرکت ها و مالکیت های صنعتی و معنوی، واحدی را با نام واحد ثبت شرکت ها و مالکیت های صنعتی و معنوی تاسیس کرده که برای انجام کارهای ثبتی باید به آن رجوع کنیم. بعد از تصمیم گیری در مورد نوع فعالیتی که می خواهیم انجام دهیم، ابتدا در خواستی برای صدور مجوز ارائه می کنیم. بعد از تعیین نام، گرفتن استعلام و دریافت مجوز های لازم. مدارک لازم را ارائه داده و پس از طی شدن مراحل قانونی، شرکتمان در دفتر ثبت شرکت های مناطق آزاد ثبت می شود.

ویژگی ها و مزایای مناطق آزاد

هر منطقه آزاد بر اساس ویژگی های مختلفی مثل موقعیت جغرافیایی، منابع انسانی و مواردی از این دست، دارای مزیت های مختلفی است که ما بر اساس همین ویژگی ها می توانیم بهترین تصمیم را برای انتخاب محل مناسب سرمایه گذاری بگیریم.

 

سرمایه گذاری در مناطق آزاد

امکانات و تسهیلات موجود در مناطق آزاد، فرصت های مناسبی برای سرمایه گذاری های اقتصادی و زیر بنایی به وجود آورده و مکان خیلی خوبی برای حضور فعالان اقتصادی داخلی و خارجی به شمار می رود. پس هر چه اطلاعاتمان در مورد سرمایه گذاری بیشتر باشد، بهتر می توانیم برای آن برنامه ریزی داشته باشیم.

 

فواید ثبت شرکت در مناطق آزاد

ثبت شرکت در مناطق آزاد به دلیل مزیت های فراوانی که دارد می توانند در رشد و پیشرفت بسیاری از کشور ها مخصوصا کشور های در حال توسعه تاثیر زیادی داشته باشد. از مزایای آن می توان به مواردی چون معافیت های مالیاتی، جذب سرمایه های خارجی، ایجاد فرصت های شغلی جدید، کسب درآمد ارزی و افزایش صادرات، دست پیدا کردن به فناوری های پیشرفته، جذب نقدینگی های سرگردان داخلی و کمک به کم شدن تورم، محرومیت زدایی از مناطقی که امکان رشد و توسعه بالقوه دارند و مواردی از این دست اشاره کرد. از همین رو سرمایه گذاری و ثبت شرکت می تواند اقدامی مهم در راستای پیشرفت خودمان و پیشرفت کشورمان باشد.

ثبت سه
 • speaker_notesحداقل سرمایه، زمان و هزینه مورد نیاز برای ثبت شرکت در مناطق آزاد چقدر است؟

  حداقل سرمایه صد هزار تومان می باشد، زمان تقریبی معمولا بیست روز تا یک ماه می باشد و هزینه نیز بستگی به منطقه آزاد مورد نظر دارد.

 • speaker_notesبرای واردات کالا کدام یک از انواع شرکت می تواند برایم مفید تر باشد؟

  هیچ تفاوتی بین شرکت ها برای واردات وجود ندارد.

 • speaker_notesبرای ثبت شرکت در مناطق آزاد چه شرکتی مناسب تر است؟

  این که چه نوعی را برای شرکتتان انتخاب کنید، بستگی بسیار زیادی به کاری که می خواهید انجام دهید دارد. و با صرفا حضور در منطقه آزاد نمی توان گفت کدام نوع مناسب تر است.

 • speaker_notesاگر بخواهیم از طریق موسسه در مناطق آزاد شرکت ثبت کنی آیا نیاز به حضور خودمان است؟

  خیر، نیاز به حضور شخص در مناطق آزاد نیست.

 • speaker_notesآیا می توان شرکتی که در یک منطقه آزاد ثبت شده به منطقه آزاد دیگری منتقل کرد؟

  خیر. با توجه به قوانینی که برای ثبت شرکت در مناطق آزاد نوشته شده است، امکان این جابجایی شرکتی از یک منطقه آزاد به یک منطقه آزاد دیگر، وجود ندارد.

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up