ثبت شرکت

( 4٫29 امتیاز از 17 رای )

توضیح کوتاه در مورد ثبت شرکت

 

ثبت شرکت گرافی

قبل از اینکه بخواهیم مراحل و نحوه درست ثبت شرکت را به تفصیل شرح دهیم، بد نیست تعریف و ویژگی های آن را توضیح داده تا با دید باز، ابتدا انتخاب درستی از شرکت هایی که بیشترین کارایی را برایمان دارند، به دست بیاوریم و بعد مراحل بعدی را یک به یک توضیح دهیم. پس از تعریف شرکت شروع میکنیم.

در قانون ثبت شرکت، شرکت در تعریفی ساده به اجتماع دو یا چند نفر شریک، سهامدار و یا موسس گفته می شود که برای رسیدن به اهدافی کوتاه مدت یا بلند مدت (معمولا تجاری) دور هم جمع شده و بر اساس نوع ثبت شرکتشان، اعضا و یا سهامداران، سود به دست آمده را طبق یک اساس نامه مدون بین خود تقسیم می کنند.

در ایران برای رسیدن به اهدافمان می توانیم از ۷ نوع شرکت و ثبت استفاده کنیم. اما چون ثبت شرکت های سهامی خاص، سهامی عام، مسئولیت محدود و تصامنی بیشترین تعداد ثبت را به خود اختصاص داده اند،با دانستن اطلاعات این شرکت ها، بیشترین راه را برای رسیدن به هدفمان طی کرده ایم.

مراحل و هزینه ثبت شرکت

اولین قدم و شاید مهمترین قدمی که باید برای ثبت شرکت برداریم، انتخاب درست اهداف، موضوع فعالیت و کاریست که می خواهیم در شرکتمان انجام دهیم. در مرحله بعدی باید بهترین نوع ثبت شرکت، که با اهدافمان همخوانی کافی دارد را با شناختی کامل از تمام ویژگی های مدنظرمان انتخاب و سپس با توجه به قوانین خاص موجود درباره ثبت شرکت های مختلف، اسمی مناسب برای خود انتخاب کنیم. از جمله مواردی که قبل از ثبت شرکت، در سایت اداره کل ثبت شرکت ها باید از آن اطلاع داشته باشیم، مدت و موضوع فعالیت، نشانی، سرمایه، نام، سمت و سهام هر یک از شرکا و در آخر اساسنامه یا شراکت نامه است. بعد از ثبت و تایید تمام مدارک، با چاپ آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی، کارهای ثبت شرکت به پایان رسیده است.

هزینه ثبت شرکت موضوع دیگریست که باید در مورد آن تحقیق کنیم. هزینه های ثبت شرکت در شرایط و روندهای مختلف متفاوت هستند. امکان دارد شرکتی هزینه های حداقل و حداکثر را مطرح می کنند ولی در عمل امکان دارد با واقعیت متفاوت باشد. هزینه ای که برای ثبت شرکت در نظرگرفته خواهد شد با توجه به میزان زمان و مقدار خدمتی است که در این راه ارایه خواهد شد.

 

برای اطلاع از هزینه ها و مراحل ثبت شرکت کافیست تماس و صحبت کوتاهی با سرکار خانم میرازیی: ۰۹۱۲۹۳۰۹۸۷۴ یا سرکار خانم جواهری: 09129379863 داشته باشید.

انواع شرکت ها

همانطور که در بالا گفتیم یکی از موارد مهمی که می تواند ما را در انتخاب بهتر شرکت کمک کند، شناخت کامل انواع شرکت های تجاری و موسسات غیرتجاری است. در لیست زیر می توانیم در مورد تعدادی از این شرکت ها اطلاعات ثبتیمان را کامل کنیم.

شرکت های موضوعی

برای اینکه شرکتی را به ثبت برسانیم، علاوه بر نوع آن می توانیم موضوعی را هم برای آن انتخاب کرده و بر اساس قوانینی که در هر موضوع وجود دارد برای ثبت کردن شرکت اقدام کنیم. در زیر تعدادی از این ثبت شرکت های موضوعی را توضیح داده ایم.

 

تفاوت شرکت ها

باید چه شرکتی را به ثبت برسانیم؟ این سوالیست که بیشتر اوقات در شروع مرحله ثبت شرکت برایمان پیش می آید و بیشترین دلیلش این است که دقیق نمی دانیم شرکت های مختلف چه تفاوت هایی با هم دارند و کدامشان برایمان بهتر است. برای همین تصمیم گرفته ایم تفاوت شرکت ها را به طور کامل در مقاله زیر بیان کنیم.

 

چرا شرکتمان را به ثبت برسانیم؟

شاید مهمترین دلیلی که باعث می شود تصمیم به ثبت یک شرکت بگیریم، رسمی و قانونی کردن کار و تجارتیست که می خواهیم برای رسیدن به اهدافمان از آن استفاده کنیم. بعد از ثبت شرکت بر اساس روش های قانونی مربوطه، علاوه بر اینکه اعتبارمان بیشتر و اعتماد شرکت های دیگر بیشتر جلب می شود، از حمایت های دولت مثل وام های مناسب نیز بهره مند می شویم. از موارد دیگری که می تواند ما را مجاب به ثبت شرکت کند می توان به مواردی چون  امنیت شغلی بیشتر نسبت به کارهای شخصی، اعتبار پیدا کردن قرار دادهای بین شرکا، اخذ و اعطای نمایندگی شرکت های خارجی و مواردی از این دست اشاره کرد.

ثبت سه

مشکلات عدم ثبت شرکت

اگر تصمیم به ثبت شرکت نداریم، باید به خاطر داشته باشیم که طبق قانون، شرکتی که ثبت نشده باشد محکوم به ابطال است. البته باطل شدنی که در مقابل شخص ثالث به عنوان عذر پذیرفته نیست و باید به تعهداتی که به مشتری داده متعهد باشد. البته چون نوع تا شرکت وجود نداشته باشد، نمی توان از نوع آن صحب کرد، با این شرکت های ثبت نشده به مثابه شرکت های تضامنی برخورد خواهد شد و علاوه بر ادا کردن دین، باید طبق قانون، غرامت مشخصی را نیز بپردازد. از موارد دیگری که می تواند در ثبت نکردن شرکت برایمان ایجاد دردسر کند، محدود بود فعالیت شرکت است. به طور مثال تا وقتی شرکتی طبق قانون های مشخص ثبت نشود، نمی تواند در مناقصات و مزایدات شرکت کرده و سود خود را افزایش دهد. مواردی دیگر چون کم شدن سرعت و کیفیت کارها، عدم توان رقابت سالم، از دست دادن نمایشگاه های داخلی و خارجی و ناتوانی در دریافت نمایندگی خارجی از دیگر اثرات ثبت نکردن شرکت است.

ثبت سه
 • speaker_notesآیا می توان پس از ثبت نوع شرکت را تغییر داد یا باید شرکت جدیدی ثبت کرد؟

  در حال حاضر امکان تغییر نوع شرکت وجود ندارد.

 • speaker_notesبعد از ثبت شرکت چه قدمی باید برداشت؟

  بعد از ثبت شرکت باید دفاتر پلمپ شرکت و کداقتصادی شرکت را دریافت کرد.

 • speaker_notesآیا برای ثبت شرکت حتما باید بیشتر از ۱۸ سال داشت؟

  برای ثبت شرکت بامسئولیت محدود حداقل یک نفر از شرکا باید بالای ۱۸ سال باشد و شرکت میتواند به صورت تک مدیرعامله ثبت گردد، برای شرکت سهامی خاص حداقل باید دو نفر از اعضای هیئت مدیره بالای ۱۸ سال داشته باشند.( طبق قوانین داخلی برخی شهرها،  این حداقل باید ۳نفر باشند.)

 • speaker_notesبرای ثبت شرکت چه مدارک و اطلاعاتی مورد نیاز است؟

  هر شرکت بنا بر موضوع و نوعی که دارد مدارک مختلفی برای ثبت نیاز دارد. که می توانید در صفحه هر کدام به طور کامل در موردشان بخوانید.

  ولی در حالت کلی، مدارک هویتی تمامی شرکا و سهامداران و بازرسین، گواهی عدم سوء پیشینه اعضای هیئت مدیره و بازرسین، داشتن آدرس و کدپستی، نام برای شرکت، موضوع، نام و سمت و سهام هر یک از سهامداران یا شرکا و اعضای هیئت مدیره و وضعیت حق امضای شرکت باید مشخص شود.

 • speaker_notesثبت شرکت چه محدودیت هایی فردی ای دارد؟

  در حالت کلی در ثبت شرکت، افرادی که دارای سوء پیشینه هستند نمی توانند عضو هیئت مدیره یک شرکت باشند.

  همچنین افرادی که در ادارات دولتی استخدام رسمی باشند هم نمی توانند به عنوان عضو هیئت مدیره شرکت انتخاب شده و فقط می توانند ۴ درصد سهام را در اختیار بگیرند.

  البته برای عضو هیئت مدیره شدن محدودیت سنی هم وجود دارد، به این معنی که تنها افرادی که بالاتر از ۱۸ سال سن داشته باشند می توانند برای این کار اقدام کنند.

 • speaker_notesبرای ثبت یک شرکت چه میزان وقت و هزینه لازم است؟

  هر شرکت بر اساس موضوع و نوع و میزان آماده بودن مدارکش می تواند زمان متفاوتی را برای ثبت ببرد.

  ولی در حالت کلی و آماده بودن مدارک، به صورت میانگین ثبت شرکت در حدود ۱۵ تا ۲۰ روز زمان نیاز دارد.

  همچنین مقدار هزینه ها نیز بستگی زیادی به مقدار و موضوعی دارد که می خواهید به ثبت برسانید و نمی توان میزان مشخصی برای آن بیان کرد.

 • speaker_notesآیا یک نفر به تنهایی می تواند برای خود یک شرکت ثبت کند؟

  هر شرکت بر اساس ویژگی هایی که دارد باید زیر مجموعه یکی از انواع شرکت ها ثبت شود و هر کدام از انواع شرکت قوانین ثبت مربوط به خود را دارند.

  برای ثبت شرکت های مسئولیت محدود، موسسات و شرکت های تضامنی حداقل باید دو نفر شریک وجود داشته باشد. در شرکت های سهامی خاص حداقل تعداد سهامدار برای ثبت شرکت سه نفر است واین حداقل در شرکت های سهامی عام به پنج سهامدار می رسد که البته باید مالکیت ۲۰ درصد از سهام را داشته باشند.

  تنها شرکت هایی که می توان با یک نفر هم آن را تاسیس کرد، برخی از شرکت های حقوقی خاص هستند که امکان تاسیس با یک وکیل را نیز دارند.

   

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up