کارت بازرگانی

( 5٫00 امتیاز از 1 رای )

چرا کارت بازرگانی؟

 

چگونگی گرفتن کارت بازرگانی

امروزه برای داد و ستد در سطح بین المللی باید شرایط خاصی را دارا بوده و اطلاعاتمان در مورد تجارت جهانی کامل و جامع باشد. یکی از مهمترین این موراد که باید حتما قبل از شروع کار انجام دهیم، گرفتن کارت بازرگانی و اطلاع داشتن از تمام ارزش هایی است که برای تجارت جهانی ما می تواند داشته باشد.

طبق ماده سوم از قانون صادرات و واردات هر شخصی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، برای صادرات و واردات خود نیاز به داشتن کارت بازرگانی دارد. در واقع در بیان ساده تر می توان گفت که با داشتن کارت بازرگانی اجازه ی این را خواهیم داشت که به صورت جهانی به تجارت پرداخته و تنها محدود به کشور خودمان نباشیم.

این کارت از زمان صدور به مدت یک و یا پنج سال با توجه به سابقه ی شخص حقیقی یا حقوقی اعتبار داشته و می توانیم پس از یک سال آن را دوباره تمدید کنیم.

مزایای کارت بازرگانی

این کارت توسط اتاق بازرگانی و با شرایط خاصی صادر می شود و برای کسانی که می خواهند تجارت خود را بین المللی کنند کاربردهای بسیاری دارد مثل داشتن حق واردات و صادراتِ کلیه ی کالاهایی که توسط جمهوری اسلامی ایران مجاز اعلام شده است، توانایی انجام حق العمل کاری در گمرک، توانایی ترخیص کالا و ثبت سفارش، حق واردات از مناطق آزاد، قابلیت ثبت برند و علائم تجاری غیر فارسی. همچنین کارت بازرگانی را می توانیم هم برای اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی دریافت کرده. یعنی می توانیم هم به عنوان مدیر عامل یک شرکت یا سازمان و هم به عنوان یک بازرگان یا تاجر آن را اخذ کنیم.

برای اطلاع از هزینه ها و مراحل اخذ کارت بازرگانی کافیست تماس و صحبت کوتاهی با سرکار خانم طلایی: 09129285861 یا سرکار خانم رحمتی: 09129285871 داشته باشید.

مدارک لازم برای کارت بازرگانی

یکی از مهمترین مسائل برای هر ثبت یا درخواست، مدارکیست که باید ارائه دهیم. به همین منظور در قسمت زیر تعدادی از مدارکی را که برای گرفتن کارت بازرگانی لازم است به صورت موردی آورده ایم تا بتوانید به راحتی مدارک لازم را تهیه کنید.

ضوابط آموزشی دریافت اولین کارت

طبق تبصره  ۱جز  ۱۱-۱-۲بند  ۲ماده  ۱۱ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، برای بهبود سطح علمی متقاضیان دریافت کارت بازرگانی، کلیه افرادی که برای اولین بار اقدام به اخذ کارت بازرگانی می کنند، موظف هستند تا در دوره های آموزشی که در همین راستا برپا می شوند، شرکت کنند.

موارد تکمیلی مربوط به کارت

به دلیل اهمیت بالا و نکات ریز و درشتی که گرفتن کارت بازرگانی برای تاجران دارد، تلاش کرده ایم تا مواردی راکه فکر می کنیم می تواند به شما برای کامل کردن اطلاعاتتان کمک کند در این قسمت قرار دهیم تا بنوانید به راحتی از آن ها اطلاع پیدا کنید.

نکات ریز ولی مهم برای گرفتن کارت بازرگانی

کارت بازرگانی به دلیل اهمیت بالایی که دارد نکات ریز و درشتی را در خود جای داده است که تعدادی از آنها را در این قسمت بیان می کنیم. با داشتن بعضی شرایط خاص می توانید حتی با نداشتن مدرک پایان خدمت یا دیپلم، بازهم کارت بازرگانی بگیرید. برای کارت های بازرگانی صدوری باید مبلغی اضافه بپردازید. داشتن کارت بازرگانی به منزله عضویت در اتاق بازرگانی نیست. کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور، ملوانان ایرانی که در بین سواحل کشورمان با دیگر کشورها مشغول کارند، اعضای شرکت تعاون مرزنشینان و اعضای جمعیت پیله وران از داشتن کارت بازرگانی معاف هستند.

ثبت سه

تبعات قاچاق کلا برای دارندگان کارت بازرگانی

طبق ماده ی 30 قانون امور گمرکی اگر فردی که دارای کارت بازرگانی است، دست به قاچاق کالا بزند؛ در صورتی که محکوم شناخته شود علاوه بر مجازات های مربوط به قاچاق کالا، از سوی اتاق بازرگانی نیز به صورت موقت و یا دائم محکوم شناخته شده و کارت بازرگانی او باطل می شود. همچنین اگر موضوع جرم به دادگاه ارجاع شده باشد، بر اساس پیشنهاد گمرک و تصمیم کمیسیون تشکیل شده از نمایندگان وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اداره کل گمرک، متهم می تواند مجرم شناخته شود و به صورت موقت یا دائم از عضویت  اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران محروم گردد.

ثبت سه
  • speaker_notesچقدر سرمایه برای گرفتن کارت بازرگانی لازم است؟

    برای کارت بازرگانی شرکت، میزان سرمایه ای که ثبت شده، تاثیر زیادی در هزینه هایی که برای گرفتن کارت بازرگانی لازم دارید، دارد.

  • speaker_notesاخذ کد اقتصادی برای دریافت کارت بازرگانی در سامانه مالیاتی نیاز به جواز کسب دارد؟

    خیر در این مورد نیازی به جواز کسب نیست.

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up