اظهارنامه

تحریریه : نویسندگان ثبت 3
( 4٫50 امتیاز از 2 رای )
تعریف و ویژگی اظهارنامه

تعریف اظهارنامه و انواع آن

شاید برای شما پیش آمده باشد که بخواهید چیزی را به کسی بگویید و اطمینان داشته باشید که رسما متن مورد نظرتان را به او گفته اید به صورتی که نتواند گفته یا متن شما را انکار کند. در این مواقع از اظهارنامه استفاده می کنند. این نوشته دارای سندیت در مراجع قانونی است و کاربرد آن بیشتر برای اعلام وضعیت مالیات شما است.

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی شیوه ایست که دولت ها برای اعلام میزان سود و زیان و مبلغ مالیاتی که هر شخص باید پرداخت کند به عهده ی اشخاص حقیقی و حقوقی گذاشته اند یعنی به جای آنکه مسئول مالیاتی میزان سود و زیان و مالیات را مشخص کند خود اشخاص این کار را از طریق آن انجام می دهند.

حال به شرح چند اظهار نامه ی مربوط به امور مالیاتی می پردازیم.

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده یکی از انواع اظهارنامه های مالیاتی است که اشخاص مشمول باید آن را پرکرده و تحویل اداره ی مالیات بدهند.ارزش افزوده زمانی مورد بحث قرار می گیرد که کالا یا خدمتی طی فرآیندی پیشرفت کند یا به ارزش اولیه آن اضافه شود و شکل جدیدی بیابد. مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که به این دسته از کالا و خدمات تعلق می گیرد.

اظهارنامه ی مالیات بر ارزش افزوده باید توسط اشخاصی که کالا و خدمات مندرج در قانون مالیات بر ارزش افزوده را ارائه می دهند پرشود و به اداره ی مالیات تحویل داده شود.این اظهارنامه ومیزان مالیات پرداختی باید باتوجه به صورتحسابی که از این کالا و خدمات وجود دارند انجام بشود و اگر صورتحساب در دست نباشد قیمت همان زمان پرکردن اظهارنامه مد نظر قرار خواهدگرفت.

 

اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره ی املاک

اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک دیگر نوع اظهارنامه است که اشخاص مسئول برای پرداخت مالیات باید آنرا پر کرده و تحویل اداره ی مالیات بدهند.

این نوع از مالیات به اشخاصی تعلق می گیرد که از طریق اجاره املاک خود کسب درآمد می کنند. البته املاکی که تمام یا بخشی از سرمایه آن ها مربوط به دولت است ازپرداخت آن معاف خواهند بود. این درآمد بر اساس کل اجاره گرفته شده به صورت نقدی و یا غیرنقدی (البته پس از کم کردن ۲۵% از آن بخاطر استهلاکات و هزینه های ملک) محاسبه و مالیات آن گرفته می شود. میزان اجاره باتوجه به مقداری که در سند رسمی تعیین شده محاسبه خواهد شد.

مالکان باید در هرسال اظهارنامه ی پرکنند و این میزان اجاره را باکسر ۲۵% از آن حساب کنند و سپس میزان مالیات پرداختی را هم در آن فرم ذکرکنند.

 

اظهارنامه مالیات بر عملکرد

این اظهارنامه هم نوع دیگری از اظهارنامه های مالیاتی است که اشخاص خاصی مشمول آن بوده و باید آن را پرکنند. مالیات بر عملکرد در واقع یکی از انواع مالیات است که  به عهده شرکت ها گذاشته شده است. شرکت ها بعد از حساب کردن مبلغ سود و زیان خودشان در هر دوره مالی میزان ۲۵% از سود خالص شرکت را به عنوان مالیات برعملکرد پرداخت می کنند. اظهارنامه مالیات بر عملکرد فرمی است که شرکت ها در آن میزان سود و زیان خود را در یک دوره مالی به همراه مبلغی که باید بعنوان مالیات بر سودخالص بپردازند، اعلام می کنند.

 

 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up