انواع تغییرات شرکت

تحریریه : نویسندگان ثبت 3
( 4٫50 امتیاز از 2 رای )

همانطور که می دانید، هر کدام از تغییرات درون شرکت، تابع قوانین مخصوص به خود است و چهارچوب های خاص خود را دارد. به دلیل اینکه این تغییرات برای رشد هر شرکتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، تصمیم گرفتیم انواع تغییرات شرکت را یک به یک با توضیح دهیم تا هر چه بیشتر با هر کدام از آن ها آشنا شویم.

تغییرنام شرکت

برای تغییر نام شرکت باید این مسئله را در مجمع عمومی فوق العاده ای که با تنظیم صورتجلسه تغییر نام توسط اعضا تشکیل و امضا می شود مطرح و تصمیم لازم را اتخاذ کنیم. بعد از گرفتن تصمیم در مجمع عمومی فوق العاده باید مدارک لازم را به اداره ی ثبت تحویل دهیم.

درباره شرکت های تضامنی، نسبی و مسئولیت محدود باید حتما عبارات تضامنی و نسبی و با مسئولیت محدود در اسم ذکر شوند و در مورد شرکت های تضامنی و نسبی آوردن اسم حداقل یکی از شرکا لازم است. پس در تغییر نام حتما باید این فاکتورها رادر نظربگیرید.

تغییر موضوع فعالیت

موضوع فعالیت شرکت در واقع همان هدفی است که شرکت برای آن تشکیل می شود. این موضوع می تواند با صلاحدید اعضای شرکت تغییر کند. برای تغییر، الحاق یا حذف بخشی از موضوع شرکت لازم است سهامداران شرکت جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت را تشکیل داده و در این مورد تصمیم گیری نمایند. پس از آن صورتجلسه مربوط را تنظیم و با ذکر میزان سهم هر یک از سهامداران امضا می‌کنند.

تغییر ادرس

به طور معمول برای تغییر آدرس شرکت باید این تصمیم گیری را به مجمع عمومی فوق العاده سپرد. البته در شرکت هایی چون سهامی خاص و بامسئولیت محدود با تبصره ۳، اکثر اساسنامه های آن ها این مسئولیت را به هیئت مدیره به طور مطلق واگذار کرده اند و به آنها اختیار تغییر آدرس به هر محلی که صلاح بدانند را دادند.

برای تغییر آدرس شرکت سهامی باید جلسه مجمع عمومی تشکیل شود و صورتجلسه  آن به امضای هیئت رییسه برسد. اگر این اختیار به هیئت مدیره واگذارشده باشد آنها در مورد تغییر آدرس تصمیمات لازم را خواهند گرفت. تفاوتی که این نوع شرکت در تغییر آدرس با شرکت مسئولیت محدود دارد، در زمان امضای صورتجلسه است که در شرکت های با مسئولیت محدود، باید به امضای تمامی شرکای شرکت برسد.

افزایش یا کاهش سرمایه و سهام

سرمایه شرکت ها را می توان از طریق صدور سهام جدید یا بالاتر بردن مبلغ سهام های موجود افزایش داد. مجمع عمومي فوق العاده به پيشنهاد هيئت مديره بعد از خواندن گزارش بازرس يا بازرسان شركت در مورد افزايش سرمايه شركت درباره آن تصمیم می گیرد. این مجمع شرایط افزایش سرمایه را به هیئت مدیره واگذار خواهد کرد. پیشنهاد هیئت مدیره شرکت ها در مورد افزایش سرمایه شرکت باید شامل توجیه منطقی برای اینکار، به همراه گزارشی درباره ی امور شرکت از ابتدای سال مالی باشد. در آخر بازرسین نسبت به تصمیم هیئت مدیره اظهار نظر خواهند کرد.

در شركت هاي سهامی خاص پس از تصميم گیری راجع به افزايش سرمايه از طريق انتشار سهام جديد، بايد این مسئله از طريق نشر آگهی در روزنامه كثيرالانتشاری كه آگهی های مربوط به شركت درآن انتشار پیدا می کند، به اطلاع صاحبان سهام برسد. دراين آگهی بايد اطلاعات مربوط به مبلغ افزايش یافته، مبلغ سهام جديد، حسب مورد مبلغ اضافه ارزش سهم، تعداد سهامی كه هرصاحب سهم نسبت به سهام خود حق تقدم درخريد آنها را دارد، مهلت پذيره نويسی و نحوه پرداخت آن ذكرشود. باید توجه داشت درصورتي كه براي سهام جديد شرايط خاصي در نظرگرفته شده باشد، حتما در آگهي قيد خواهد شد.

در شرکت های سهامی عام بعد از تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه بايد آگهی منتشر و در آن قيد شود كه صاحبان سهام بي نام، براي دريافت گواهينامه حق خريد سهامي كه حق تقدم درخريد آن را دارند، ظرف مدت معين (نبايد كمتر از بيست روز باشد) به مراكزي كه از طرف شركت تعيين و در آگهی قيد شده است مراجعه كنند. براي صاحبان سهام با نام، گواهينامه های حق خريد بايد توسط پست سفارشي ارسال گردند.

اساسنامه شركت نمي تواند شامل اختيار افزايش سرمايه براي هيئت مديره باشد و همچنین باید توجه داشت تا زمانی که سرمایه قبلی شرکت کامل نشده باشد، نمی توان سرمایه شرکت را افزایش داد.

تبدیل سهام به بی نام و بانام

درمورد تبديل سهام بي نام به سهام بانام، بايد سه بار به فاصله ی پنج روز از هم مسئله در روزنامه كثير الانتشاري كه آگهی هاي مربوطه به شركت درآن منتشر می شود، نشر پیداکند. ولی براي تبديل سهام بانام به سهام بی نام، تنها يك بار موضوع باید در روزنامه كثيرالانتشاری كه آگهی هاي مربوط به شركت در آن منتشر می شود، نشر پیدا کرد.

افزایش یا کاهش تعداد مدیران شرکت

در باره این موضوع هم تنها کافیست، مجمع عمومی فوق العاده تشکیل و در این باره تصمیم گیری کند و کار دیگری نباید انجام داد.

 

تغییر در حقوق نوع مخصوصی از سهام

هرموقع كه مجمع عمومي صاحبان سهام بخواهد در حقوق نوع مخصوصي از سهام شركت تغيير ایجاد کند تصميمش تا زمانیکه دارندگان این نوع سهام در جلسه خاصی آنرا تصویب کنند قطعی نخواهد شد. این جلسه خاص باید حداقل موافقت نیمی از سهامداران این سهام را داشته باشد.

تغییر تابعیت شرکت

شرکت ها به خاطر شخصیت حقوقی ای که دارند تابعیت پیدا می کنند و برخی از آنها به موجب قانون می توانند تابعیت خود را تغییر دهند. به طور مثال در شرکت سهامی این اختیار از مجمع عمومی گرفته شده است و به هیچ وجه قابلیت تغییر تابعیت برای آنها پیش بینی نشده است. درمقابل در شرکت های با مسئولیت محدود شرکا می توانند با موافقت همه این کار را انجام بدهند.

 

تبدیل شرکت ها به همدیگر

در قانون تجارت صرفا در مورد تغییر شرکت تضامنی به سهامی صحبت شده است. اما معمولا از این قانون می توان برای تمامی شرکت ها استفاده کرد. پس تمامی شرکت ها برای تبدیل به نوع دیگری از شرکت مجاز شمرده شده اند و باید بعداز تبدیل، قوانین مربوط به آن شرکت جدید را رعایت کنند. برای اطلاع دقیق در مورد تبدیل شرکت ها می توانید به مطلب تغییر نوع شرکت رفته و اطلاعات کاملی در مورد تبدیل شرکت ها به دست بیاورید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up