تعریف مفهوم GMP

تحریریه : نویسندگان ثبت 3
( 5٫00 امتیاز از 2 رای )

مفهوم GMP

جی ام پی  ( GMP( Good Manufacturing Practice در واقع ایجاد زیرساخت ها و شرایطی است که به شما کمک می کند تا محصولی را تولید کنید که علاوه بر داشتن کیفیتی مطلوب از نظر ایمنی و بهداشت نیز در سطح قابل قبولی باشد. این استاندارد بیشتر برای شرکت های تولید صنایع غذایی ، دارویی و تجهیزات پزشکی کاربرد دارد. برای درک بهتر این مفهوم به تعریف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و کمیسیون اروپایی EC2003 از استاندارد GMP اشاره خواهیم کرد.

FDA می گوید : GMP عبارت است از کلیه ی عملیات و فرایندهای مورد نیاز برای تولید مواد غذایی و دارویی ایمن. به عبارت دیگر ، GMP شامل کلیه ی فرایندها و اقدامات مورد نیاز برای عملیات تولیدی مورد نظر است که باید توسط متخصصین تایید شود . همچنین عملیات مذکور بر اساس یافته های دانش روز انجام می گیرد.

ولی کمیسیون اروپایی  معتقد است که GMPبخشی از سامانه ی تضمین کیفیت است که اطمینان می دهد محصول به صورت یکنواخت و دائم مطابق با استاندارد های کیفیت مربوطه تولید شده و تحت کنترل قرار گرفته است .

برای اینکه بتوانیم GMP  را به طور کامل پیاده سازی کنیم نیاز به رعایت اصولی داریم که عبارت اند از :

 1. تعیین محلی مناسب به منظور تولید
 2. طراحی و ایجاد ساختمانهای مطابق با استاندارد و مناسب برای تولید محصولی سالم و بهداشتی
 3. طراحی مطلوب فرآیندهای تولید
 4. انتخاب ماشین آلات با کیفیت ، ایمن و بهداشتی برای تولید
 5. طراحی و اجرای تاسیسات مناسب برای تولید
 6. تعیین و تامین تجهیزات پشتیبانی قابل قبول

امروزه سازمان های جهانی استاندارد ISO ، FAO و WHO  اصول GMP  را درقالب استانداردهایی مانند Codex Alimentarious و EC 93/43 و Codex97/13 بیان می کنند.

 

نحوه ی پیاده سازی GMP  در صنایع غذایی

اگر می خواهید به درستی GMP  را در شرکت و یا کارخانه ی خود پیاده سازی کنید علاوه بر کنترل مستمر فرمولاسیون خود و انجام آزمایشات گوناگون باید نکات مختلفی را رعایت واجرا کنید. این نکات عبارت اند از :

 1. انتخاب و تعیین درست محل ها و ساختمانهای تولید ، بسته بندی ، انبارها و آزمایشگاهها
 2. مستند سازی سیستم بایگانی مدارک و نمونه ها
 3. کنترل کیفی مواد اولیه مصرفی
 4. ارزیابی و کنترل صحت شرایط و کار دستگاهها
 5. رعایت بهداشت و نظافت
 6. رسیگی مستمر به شکایات
 7. بازخوانی و جمع آوری محصول
 8. بازرسی داخلی (خودبازرسی)
 9. کنترل پایداری محصول
 10. آموزش مداوم پرسنل

حال به توضیح مختصر موارد فوق میپردازیم :

 

–          برای احداث ساختمان باید محلی وسیع را در نظر بگیریم تا بتوان به راحتی در آن گردش کاری داشت. همچنین سازه ها باید دارای مساحتی بزرگ ، سقفی بلند ، روشنایی مناسب ، دیواره هایی محکم و فاقد ترک باشند.

–          این امر ضروری است که از کلیه ی اطلاعات شرکت در یک بانک داده ای ذخیره و بایگانی شوند و در مواقع لزوم به راحتی در دسترس باشند.

–          برای اینکه محصولی با کیفیت تولید کنیم باید از همان بدو ورود مواد اولیه را از لحاظ کیفیت ، طول عمر و … بررسی و کنترل کنیم.

–          هر کارخانه ای باید یکه مسئول فنی داشته باشد تا علاوه بر تعمیرات و نگهداری دستگاه ها شرایط محیطی آن ها را کنترل کند تا از وارد شدن صدمه به دستگاه ها از جانب محیط (سطح ناهموار ، دمای بالای محیط و …) جلوگیری کند.

–          لازم است تا به صورت هفتگی یا ماهانه بهداشت در کلیه ی بخش های سازمان کنترل شود تا از مسموم شدن مواد غذایی جلوگیری به عمل آید.

–          باید به شکایات مشتریان به طور مستمر رسیدگی شود تا علاوه بر حفظ سطح رضایت آن ها ، از کم و کاستی های شرکت با خبر شویم و نقاط ضعف را پوشش دهیم.

–          همواره باید در دوره های زمانی پراکنده محصول تولیدی خود را بازخوانی کنیم و بر روی آن همه ی تست های لازم را انجام دهیم تا مطمئن شویم که کیفیت محصولات همگی در یک سطح قابل قبول باشند.

–           قبل بازرسی سازمان هایی مانند وزارت بهداشت و یا سایر سازمان های بازرسی باید در بازه های زمانی مختلف خودمان بازرسی انجام دهیم. یعنی بخش های داخلی شرکت را کاملا بررسی کرده و نکات منفی را حذف کنیم یا کاهش دهیم.

–          همه ی محصولات باید دارای پایداری لازم باشند و این مهم را می توانیم از طریق بازرسی و تست محصول نهایی محقق کنیم.

–          پرسنل و نیروی انسانی یک شرکت از مهم ترین سرمایه های آن است و برای حفظ روند رو به رشد شرکت باید همواره پرسنل خود را توسط دوره های آموزشی داخلی و یا خارجی به روز نگهداریم و سطح علمی و فنی آن ها را روز به روز افزایش دهیم.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up