تفاوت شرکت ها

تحریریه : نویسندگان ثبت 3

در ایران شرکت ها به ۸ نوع مختلف تعاونی، مختلط سهامی، مختلط غیرسهامی، سهامی عام، سهامی خاص، بامسئولیت محدود، تضامنی و نسبی تقسیم می شوند که هر کدام برای خود ویژگی های منحصر به فردی دارند. اساسا یکی از مشکلاتی که هنگام ثبت شرکت پیش می آید این است که ما نمی دانیم باید از کدام نوع شرکت استفاده کنیم تا بهترین سود را برای ما داشته باشد. از همین رو تصمیم گرفتیم تفاوت شرکت ها را در آیتم های مختلف آنها بیان کنیم.

نکات و تفاوت شرکت ها

در شرکت های تعاونی مسئولیت اعضا به میزان همان سرمایه ایست که وارد شرکت کرده اند، اما می توانند با قرارداد شرکت یک نوع دیگری از مسئولیت را برای خودشان درنظربگیرند. اینگونه شرکت ها باید با رعایت قانون بخش تعاون تشکیل بشوند تا در دسته ی شرکت های تعاونی قرار بگیرند.

شرکتهای سهامی عام و خاص و با مسئولیت محدود، در مورد مسئولیت پرداخت بدهی ها صرفا به همان سرمایه ای که شریک وارد کرده است کفایت می کنند یعنی سرمایه خود شرکت باید پاسخگوی بدهی ها باشد و شرکا در مورد مازاد بدهی ها در صورت ورشکستگی شرکت مسئول نخواهند بود.

شرکتهای سهامی با پرداخت ۳۵% از سرمایه تاسیس می شوند و سهم شرکا روی برگه های سهام مشخص می شود.

در مورد شرکتهای سهامی خاص نقل و انتقال سهام با نام مشروط به اجازه مدیران شرکت یا مجامع عمومی صاحبان سهام است.

مبلغ یک سهم در شرکت سهامی عام حداکثر ۱۰۰۰تومان است ولی در سهامی خاص این محدودیت در مبلغِ هرسهام وجود ندارد.

در شرکتهای سهامی اختیارات مدیر شرکت فقط محدود به همان مواردی  است که برایش در قوانین داخلی شرکت تعیین میشوند.

شرکت با مسئولیت محدود برخلافِ شرکت های سهامی برگه ای بعنوان سهام ندارد و صرفا میزان مشارکت در شرکت ثبت می شود و برگه ای به شرکا داده نمی شود.برای انتقال این سهم شرکا باید از سند رسمی استفاده بکنند و رضایت شرکایی که سه چهارم سرمایه ی شرکت و اکثریت عددی را دارند داشته باشند که این ویژگی در هیچ یک از شرکت های دیگر دیده نمی شود. در این شرکت اگر بیشتر از ۱۲شریک حضور داشته باشند باید هیئت نظارت در شرکت تشکیل بشود.

در این نوع از شرکت مثل شرکت تضامنی مدیران شرکت می توانند از شرکا باشند یا نباشند و مدیران اختیار تام در اداره امور شرکت دارند مگر اینکه اختیاراتشان محدود بشود. در عین حال مدیران این گونه شرکتها در صورت عملکرد ناشیانه مسئول اضافه ی بدهی ها هستند.

شرکت های بعدی مورد بحث شرکتهای تضامنی و نسبی هستند که در آنها مسئولیت شرکا نامحدود است یعنی علاوه بر سرمایه ای که به شرکت آورده اند درصورت ورشکستگی شرکت مسئول مازاد بدهی های شرکت هم هستند. این تفاوت بین این دو شرکت زمانیست که یکی از طلبکاران شرکت بخواهد برای وصول طلبش به یکی از شرکا مراجعه کند. در شرکت تضامنی طلبکار می تواند به هریک از شرکا مراجعه و تمامی طلب خودش را تسویه کند. حتی اگر درصد مشارکت شریک در شرکت ۱/۱۰ باشد، طلبکار میتواند ۱۰/۱۰ طلب خودش را از وی بگیرد البته شریک خودش می تواند بعدها به شرکای دیگر برای وصول آن ۹/۱۰مراجعه کند.

شریک در شرکت های نسبی به میزان سرمایه اش در شرکت مسئول پرداخت بدهی ها خواهد بود.در واقع اگر ۱۰% از سرمایه ی شرکت را آورده باشد به همان نسبت ۱۰% باید از بدهی ها پرداخت کند و بیشتر از آن مسئولیتی نخواهد داشت.

در مورد نامگذاری این دو نوع شرکت حتما باید عبارت های “شرکت تضامنی” و”شرکت نسبی” و حداقل اسم یکی از شرکا وجود داشته باشد و اگر اسم تمامی شرکا در آن نباشد باید حتما از عبارات”و شرکا” یا “برادران” استفاده شود.

در مورد شرکت با مسئولیت محدود هم حتما باید اینکه شرکت با مسئولیت محدود است در نامش ذکر شود وگرنه از نظر اشخاص ثالث برای مسئولیت های شرکا تضامنی محسوب می شود.

در شرکتهای تضامنی هیچکس نمی تواند سهم خودش را انتقال بدهد یا اینکه در شرکت های دیگر بعنوان شریک با مسئولیت محدود یا تضامنی حضور داشته باشد مگر اینکه رضایت بقیه ی شرکا را داشته باشد.

نوع دیگری از شرکت ها شرکت های مختلط هستند که خودشان به دو دسته ی سهامی و غیر سهامی تقسیم می شوند تفاوتی که در این شرکت ها هست مربوط به داشتنِ دو دسته شریک مختلف است.

در شرکت های مختلط دو نوع شریک وجود دارد: شرکای ضامن و شرکای غیرضامن. شرکای ضامن مسئول پرداخت بدهی های مازاد خواهند بود و شرکای غیرضامن صرفا به میزان مشارکت مسئول پرداخت هستند.

شرکت های مختلط سهامی و غیرسهامی از نظر مقررات باهم تفاوت پیدامی کنند که در سهامی ترکیبی از مقررات شرکت های سهامی و تضامنی و در غیرسهامی ترکیبِ تضامنی و بامسئولیت محدود وجود دارد.

در ایران شرکتهای مختلط خیلی تاسیس نمی شوند و کم طرفدار هستند.

 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up