ثبت شرکت هلدینگ

تحریریه : نویسندگان ثبت 3
( 5٫00 امتیاز از 3 رای )
چرایی استفاده از شرکت هلدنیگ

چرا ثبت شرکت هلدینگ (مادر)؟

از ثبت شرکت های هلدینگ یا  مادر برای خرید بیش از ۵۰% سهام شرکت های دیگر استفاده می شود، و روشی است تا آن ها را زیر مجموعه ی شرکت خود می کنند و جهت رسیدن به اهداف بزرگ خود از این شرکت های زیر مجموعه  استفاده کنند. شرکت های هلدینگ دارای ۴ نوع هستند: هلدینگ محصولی، هلدینگ شرکت بزرگ، هلدینگ زنجیره ی تامین و هلدینگ مختلط

هلدینگ های محصولی: به شرکت هایی گفته می شود که همه ی شرکت های زیرمجموعه ی آن یک محصول خاص را تولید می کنند.

هلدینگ های شرکت بزرگ از مجموعه شرکت های بزرگ ایجاد شده اند.

هلدینگ های زنجیره ی تامین شامل شرکت های زیر مجموعه ای هستند که همگی جهت رسیدن به هدفی مشترک فعالیت های مختلفی را انجام می دهند.

هلدینگ های مختلط شامل شرکت هایی هستند که دارای فعالیت های غیر مرتبط با هم هستند.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت هلدینگ

  1. آگهی تاسیس شرکت مادر
  2. نامه نمایندگی صادر شده از شرکت مادر جهت ثبت شرکت هلدینگ
  3. مدارک شناسایی شامل کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه اعضای هیات مدیره شرکت هلدینگ
  4. مدارک شناسایی شامل کارت ملی و شناسنامه اعضای هیات مدیره شرکت هلدینگ
  5. گواهی عدم سوء پیشینه برای نماینده شرکت مادر و بقیه اعضای هیات مدیره و بازرسین شرکت

 

شرایط لازم برای ثبت و تاسیس شرکت هلدینگ

برای ثبت شرکت هولدینگ یا شرکت مادر باید دارای یک سری مجوز ها و شرایط خاص باشید که به شرح زیر است :

الف) شرایط دریافت موافقت اصولی با تأسیس: برای این مرحله متقاضی باید فرم های “تقاضای صدور مجوز تأسیس شرکت مادر (هلدینگ)”به همراه فرم “پرسشنامه مشخصات داوطلب سمت مدیرعاملی یا عضویت در هیأت‌ مدیره نهاد مالی”را که توسط هیئت مدیره تکمیل شده اند را دریافت و به همراه یک مدیرعامل پیشنهادی برای سازمان مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اوراق بهادار ارسال کند. این سازمان پس از بررسی مدارک، در صورت تایید، موافقت خود را برای تاسیس به شرکت مورد نظر اعلام می کند.

ب) شرایط اعطای مجوز تأسیس: بعد از اینکه سازمان مدیریت نظارت موافقت خود را با تاسیس شرکتتان اعلام کرد؛ فرم ها و مدارکی را برای شما ارسال می کند تا شما آن ها را در مدت مقرر تکمیل کرده و برای آن ها ارسال کنید. پس از دریافت مدارک تکمیل شده سازمان مذکور طی نامه ای اجازه ی ثبت شرکت شما را به اداره ی ثبت شرکت ها خواهد داد.

ج) شرایط اعطای مجوز فعالیت پس از دریافت مجوز تأسیس : پس از مراحل قبلی شما باید اسناد لازم برای ثبت شرکت را به اداره ی ثبت شرکت ها برده و شرکت خود را رسما به ثبت برسانید.  بعد از ثبت نهاد مالی در این اداره باید مدارک مربوطه را تحویل سازمان دهید تا در صورت داشتن شرایط لازم ، مجوز فعالیت شرکت شما را صادر کنند.

باید توجه داشت که حداقل سرمایه برای ثبت شرکت های هلدینگ سهامی خاص ۵۰ میلیارد ریال و برای ثبت شرکت های هلدینگ سهامی عام ۱۰۰ میلیارد ریال می باشد.

 

مراحل ثبت شرکت هلدینگ

تکمیل فرم تقاضای تبدیل به شرکت مادر (هلدینگ) به همراه مدارک ضمیمه شده

پرسشنامه مشخصات داوطلب سمت مدیر عاملی یا عضویت در هیأت‌ مدیره نهاد مالی

پس از ارسال مدارک به مدیریت نظارت بر نهادهای مالی اگرمدارکتان کامل باشد و شرایط لازم را دارا باشید؛ سازمان مربوطه مجوز تاسیس شما را صادر خواهد کرد. متقاضی در مدت مقرر باید اقدام به ثبت تغییر موضوع شرکت در اداره ی ثبت شرکت ها نماید.

 

مراحل ثبت شرکت

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up