ثبت نمایندگی خارجی

تحریریه : نویسندگان ثبت 3
( 5٫00 امتیاز از 1 رای )
چاریی ثبت نمایندگی خارجی

ثبت نمایندگی خارجی (شعبه خارجی)

امروزه با پیشرفت اقتصاد و تجارت در سطح جهانی بسیاری از ابر شرکت ها جهت گسترش بازار فروش خود نمایندگی هایی را در کشور های مختلف جهان تاسیس می کنند، تا بتوانند خدمات و کالاهای خود را به صورت تخصصی همراه با خدمات پس از فروش به افراد مختلف ارائه دهند. در چند سال اخیر و برداشته شدن تعدادی از تحریم ها بسیاری از شرکت های خارجی علاقه ی خود را برای حضور در کشور ایران نشان داده اند. ثبت نمایندگی خارجی می تواند یک فرصت طلائی برای شما باشد تا با اخذ نمایندگی این شرکت ها علاوه بر کسب درآمدی بالا و اعتباری مناسب برای شرکت خود، در رشد اقتصاد کشور نیز نقش مهمی را ایفا کنید.

 

مراحل ثبت نمایندگی خارجی توسط موسسه

 1. در ابتدا باید با داشتن مدارک مربوطه به موسسه مراجعه کنید تا با توجه به محدودیت هایی که برای انتخاب اسم وجود دارد، طبق راهنمای انتخاب اسم، نام شرکت توسط شما و مسئول تعیین نام انتخاب شود. توجه داشته باشید که نام اخذ شده عین نام کامل شرکت خارجی با  ذکر شعبه یا نمایندگی باشد و از ترجمه نام آن شرکت و یا اختصار آن خودداری کنید.
 2. پس از انتخاب نام و گذشتن از اولین مرحله، مدارک تکمیلی شما به قسمت پذیرش تاسیس اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود تا اطلاعات شما در سیستم مکانیزه سازمان وارد شود.
 3. توجه داشته باشید که در واحد پذیرش اداره ثبت شرکت ها رسیدی که در آن تاریخ مراجعه ثبت شده است را دریافت کنید.
 4. اصل رسید در تاریخ مشخص شده به قسمت اعلام نتایج جهت مطابقت و تائید صحت اطلاعات درج شده در سیستم و تعیین کارشناس تاسیس ارسال می گردد.
 5. پس از ممیزی شکلی و ماهیتی در مرحله ی کارشناسی و در صورتیکه موضوع فعالیت شما نیاز به اخذ مجوز نداشته باشد آگهی پیش نویس تاسیس شرکت شما تهیه می گردد.
 6. اگر موضوع فعالیت شرکت شما نیاز به اخذ مجوز داشته باشد، نامۀ استعلام آن صادر می گردد.
 7. بعد از اینکه پیش نویس تاسیس شرکت شما تهیه و تکمیل شد، می توانید از طریق بانک یا دستگاه POS  مستقر در اداره و یا از طریق شعب مختلف بانک ملی ایران کلیه حقوق ثبتی که در پایین پیش نویس ذکر شده است را پرداخت کنید.
 8. پس از پرداخت هزینه ها باید امضای رئیس اداره یا معاون او را اخذ نمایید.
 9. در این مرحله ی ثبت مفاد پیش نویس آگهی تائید شده جهت تکمیل، امضا و دریافت گواهی  ”ثبت با سند برابر است” در دفتر ثبت شرکت ها  به ثبت می رسد و شماره ثبت و شناسه ملی اشخاص حقوقی به آن ها تعلق می گیرد.
 10. پس از اخذ آگهی تاسیس از دبیرخانه، نسخه اصلی  آن را  به نماینده ی روزنامه رسمی مستقر در اداره جهت پرداخت هزینه های چاپ و دریافت رونوشت برابر با اصل آن تحویل می دهید.
 11. از آگهی تأسیس شعبه یا نمایندگی شرکت خارجی یک نسخه به واحد روابط عمومی مستقر در اداره ثبت شرکت ها تحویل می دهید تا جهت صدور رسید مربوطه و درج در روزنامه کثیرالانتشار اقدام شود.

شرکت هایی که اجازه داشتن نمایندگی خارجی را دارند

طبق ماده واحده مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۶۷ شرکت هایی که در کشور خود به طور قانونی ثبت شده اند و ثبت نمایندگی در ایران برای آنها مجازباشد می توانند شعبه ی شرکت خود را تحت عنوان نمایندگی در ایران ثبت کنند. البته باید توجه داشت که فعالیت این شرکت ها نباید بر خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.

 1. از زمینه هایی که شرکت های خارجی در قالب نمایندگی مجاز به فعالیت در ایران هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 2. ارائه خدمات بعد از فروش کالاها یا خدمات شرکت خارجی
 3. انجام عملیات اجرایی قراردادهایی که بین اشخاص ایرانی و شرکت خارجی منعقد می شوند
 4. بررسی و زمینه سازی برای سرمایه گذاری شرکت خارجی در ایران
 5. همکاری با شرکت های فنی و مهندسی ایرانی برای انجام کار در کشورهای ثالث
 6. افزایش صادرات غیرنفتی جمهوری اسلامی ایران
 7. ارایه خدمات فنی و مهندسی و انتقال دانش فنی و فناوری روز
 8. انجام فعالیت هایی که توسط دستگاه های دولتی که قانونا اجازه ی صدور مجوز را دارند ، مجاز اعلام می شوند. از قبیل ارایه خدمات در زمینه های حمل و نقل ، بیمه و بازرسی کالا ، بانکی ، بازاریابی و…

باید توجه داشته باشید که این شعبه ها یا نمایندگی های خارجی مربوط به شرکت اصلی هستند و باید موضوع فعالیت آن ها با شرکت اصلی یکسان باشد.

 

مدارک لازم برای ثبت نمایندگی خارجی

 1. اساسنامه شرکت
 2. آگهی تاسیس و آخرین تغییرات ثبت شده در مراجع ذیربط
 3. آخرین گزارش مالی تایید شده شرکت
 4. درخواست کتبی شرکت مادر
 5. گزارش توجیهی حاوی اطلاعات مربوط به فعالیت های شرکت و ذکر دلایل و لزوم ثبت شعب در ایران ، تعیین نوع و حدود اختیارات و محل فعالیت شعبه ، برآورد نیروی انسانی ایرانی و خارجی مورد نیاز و نحوه تامین منابع وجوه ارزی و ریالی برای اداره امور شعبه
 6. تاییدیه ی رسمی از سمت شرکت اصلی مبنی برمرتبط بودن فعالیت نماینده ی شرکت خارجی  به فعالیت های شرکت نمایندگی و یکسو بودن فعالیت های آن با شرکت اصلی
 7. تصویر تایید شده ی گذرنامه و ترجمه آن در مواردی که شخص حقیقی خارجی به عنوان نماینده معرفی شده باشد.
 8. مدارک شناسایی شخص متقاضی، برای اشخاص حقیقی : تصویر شناسنامه و نشانی اقامتگاه قانونی، برای اشخاص حقوقی : اساسنامه شرکت ، آگهی تاسیس ، آخرین تغییرات ثبت شده ، نزد مراجع ذیربط
 9. ارائه سابقه فعالیت شخص متقاضی ثبت نمایندگی در زمینه ی امر پیش بینی شده در قرارداد نمایندگی
 10. ارایه تعهدنامه مبنی بر اینکه اگر مجوز فعالیت آن ها از سوی مراجع ذی صلاح لغو شود در مدت معینی که توسط اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری تعیین می شود نسبت به انحلال شعبه و معرفی مدیر تصفیه اقدام نمایند.
 11. اساسنامه شرکت خارجی طرف نمایندگی ،  آگهی تاسیس و آخرین تعییرات ثبت شده آن نزد مراجع ذیربط به همراه  اختیارنامه نماینده یا نمایندگان شرکت خارجی که اصل مدارک فوق بایستی به تایید سفارت ، نمایندگی یا کنسولگری ایران در آن کشور رسیده و نیز یک نسخه ترجمه رسمی مدارک فوق که بایستی توسط مترجمان رسمی ترجمه شده و به تایید اداره اسناد و امور مترجمان رسمی (فنی) قوه قضاییه رسیده باشد.
 12.  گزارش فعالیت های شرکت خارجی طرف نمایندگی و بیان دلایل و ضرورت اخذ نمایندگی
 13. آخرین گزارش مالی تایید شده شرکت خارجی طرف نمایندگی
 14. معرفی وزارت خانه ذیربط

نکات کلیدی نمایندگی خارجی

 1. لازم به ذکر است که در زمان ارائه درخواست از طریق سامانه جامع ثبت شرکت ها در قسمت اشخاص می بایست نسبت به درج کد فراگیر ملی و سایر اطلاعات اقدام گردد. اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی که به عنوان مدیر شعبه تعیین می گردند بایستی نسبت به ارسال تصویری از رسید اینترنتی درخواست کد فراگیر ملی که از طریق سایت سازمان امور مالیاتی قابل پیگیری و وصول بوده و متضمن شماره کد فراگیر ملی باشد ، اقدام نمایند.
 2. نمایندگی های شرکت های خارجی موظفند ظرف ۴ ماه پس از اینکه سال مالی به اتمام رسید صورت های مالی حسابرسی شده ی خود را به مراجع و دستگاه های مربوطه تحویل دهند.
 3. شرکت هایی که مجوز فعالیت آن ها به عنوان نماینده ی شرکت خارجی باطل شود؛ تا ۶ ماه فرصت دارند تا برای انحلال شرکت و انجام تصفیه های لازم اقدام کنند.
 4. اداره ی امور شرکت نمایندگی ثبت شده در ایران باید توسط یک یا چند فرد حقیقی که در ایران مقیم هستند؛ انجام شود.

مراحل ثبت شرکت

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up