مجمع عمومی شرکت

تحریریه : نویسندگان ثبت 3

یکی از مطالبی که در ثبت تغییرات شرکت در مورد آن زیاد صحبت می شود و نقش مهمی در هر شرکت بازی می کند، مجمع عمومی هر شرکت است. از این رو تصمیم گرفتیم به طور کامل در باره انواع مجمع عمومی که در هر شرکت وجود دارد صحبت کنیم تا اطلاعات کاملی در مورد آن داشته باشیم.

شرکت ها در حالت کلی دارای سه نوع مجمع عمومی هستند که عبارتند از مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عمومی موسس. البته مهمترین مجمع های عمومی که در روند فعالیت شرکت ها نقش دارند، مجمع عمومی عادی و فوق العاده هستند که در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

مجمع عمومی موسس

مجمع موسس، مجمعی است که در هر شرکت سهامی فقط برای یک بار و آن هم به عنوان اولین مجمع و به منظور تأسیس شرکت تشکیل می‌شود. دعوت‌کنندگان مجمع عمومی مؤسس، بنیان‌گذاران شرکت هستند. اختیارات این مجمع شامل تعیین اولین بازرسان و مدیران شرکت، تصویب و اصلاح اساسنامه، تعیین روزنامه ی کثیر الانتشار که آگهی های شرکت در آن درج شوند و رسیدگی به پذیره نویسی سهام هاست.

مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی فوق العاده متشکل ازنصف بیشتر اشخاص صاحب سرمایه شرکت بوده و با رای دو سوم از حاضران در جلسه تصمیمش رسمی خواهد بود. این مجمع صلاحیت تغییر در مواد اساسنامه ی شرکت، انحلال آن قبل از موعد، کاهش سرمایه و ورود شریک یا شرکای جدید به شرکتت را دارد.

مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی عادی صلاحیت دارد در اموری که مربوط به مجمع عمومی فوق العاده و موسس نمی شود،  بطورمثال انتخاب بازرسان و مدیران شرکت  وارد عمل بشود. در مجمع عمومی عادی برای معتبر بودن تصمیم گیری باید رای نصف بعلاوه یک حضار وجود داشته باشد مگر در مورد انتخاب مدیران و بازرسان که اکثریت نسبی هم کفایت می کند. مجمع عمومی عادی باید یکسال یک بار در زمانیکه در اساسنامه مشخص شده است برای رسیدگی به ترازنامه ی شرکت و حساب سود و زیان آن در سال مالی تشکیل جلسه بدهد. تقسيم سود بين صاحبان سهام در شرکت های سهامی فقط پس ازتصويب مجمع عمومي جائز خواهد بود.

موارد ارسال به مرجع ثبت شرکت ها

  1. درمواردي كه تصميمات مجمع عمومي شامل يكي ازاین امور باشد یک نسخه ازصورت جلسه مجمع بايدجهت ثبت به مرجع ثبت شركت هاارسال گردد :
  2. انتخاب مديران و بازرس يا بازرسان.(در صلاحیت مجمع عمومی عادی)
  3. تصويب ترازنامه.(در صلاحیت مجمع عمومی عادی)
  4.  كاهش ياافزايش سرمايه وهرنوع تغييردر اساسنامه.(در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده)
  5.  انحلال شركت ونحوه تصفيه آن.(در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده)

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up