مراحل و هزینه ثبت برند

تحریریه : نویسندگان ثبت 3
توضیحات مراحل و هزینه ثبت برند

در این مقاله قصد داریم به طور کامل تمام نکات مربوط به مراحل و هزینه ثبت برند را برای شما بیان کنیم تا با خواندن آن به طور کامل با طریقه ثبت برند آشنا شوید. به همین منظور ابتدا مراحل ثبت برند، اعتراض و ابطال برند با جزئیات کامل آورده شده و سپس هزینه ثبت برند مورد بحث قرار گرفته است.

مراحل ثبت برند

بد نیست قبل از توضیح مراحل ثبت برند، یک نکته مهم را یاداوری کنیم. مطابق قوانین موجود، ثبت علائم تجاری یک امر کاملا اختیاری بوده مگر در مواردی که قانون ثبت آن ها را برای افراد اجباری دانسته باشد. مواردی چون داروهای اختصاصی مورد استفاده طبی یا بیطاری، مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصصوص بسته بندی شده باشند، نوشیدنی ها و آب های گازدار و لوازم آرایش که برای استعمال مستقیم بر روی پوست انسان به کار می روند. در غیر از این موارد شما می توانید تصمیم بگیرید که می خواهید برای خود برندی را به ثبت برسانید یا نه.

البته به ثبت نرساندن برند همیشه این خطر را دارد که یا فردی برند شما را به ثبت برساند یا اینکه افرادی از برند شما سو استفاده کنند و در صورت عدم ثبت برند شما هیچ حقی برای جلوگیری از سوء استفاده ندارید. پس به شما توصیه می کنیم برای اینکه تجارتتان در آینده به خطری نیفتد حتما برند خود را به ثبت برسانید. حتی اگر هزینه های آن کمی برای شما سخت باشد ولی حتما ارزشش را خواهد داشت.

یکی از کارهایی که باید قبل از شروع مراحل ثبت برند انجام دهید، آماده کردن مدارک لازم برای این ثبت است. شما می توانید با مراجعه به صفحه مدارک لازم برای ثبت برند، به طور کامل با مدارکی که لازم دارید آشنا شوید و قبل از شروع مراحل، مواردی که لازم دارید را تهیه کنید. البته به یاد داشته یاشید به دلیل اینکه به صورت اینترنتی ثبت برند را انجام می دهید، حتما باید مدارک را اسکن کنید تا در لحظه ثبت به مشکل نخورید.

مرحله اول: ثبت اظهارنامه

در اولین مرحله ثبت برند، باید به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک ایران مراجعه کنید. این صفحه مخصوص ثبت علائم تجاری بوده و شما با مراجعه به آن بدون احتیاچ به مراجعه حضوری می توانید برند خود را به ثبت برسانید. کافیست به این صفحه مراجعه کنید و گام به گام تمام مراحل را انجام دهید.

تمام مراحل ثبت و پیگیری به وسیله همین سایت انجام می شود. مواردی چون پیگیری اظهارنامه، خلاصه پرونده ثبت، انواع در خواست ها مثل پرداخت حق الثبت، تمدید، انتقال رفع نقص و مواردی از این دست نیز در همین سایت قابل انجام است.

فقط باید قبل از ارسال اظهارنامه به یاد داشته باشید که طبق قانون اظهارنامه علامت، فهرست کالا یا خدماتی که می خواهید برای آن در خواست برند بدهید باید بر اساس طبقه بندی های موجود در قانون قابل اجرا و یا بر اساس طبقه بندی بین المللی باشد.

مرحله دوم: کد رهگیری

پس از انجام دادن مراحل ثبت علامت تجاری و وارد کردن مدارک اسکن شده، در آخرین مرحله یک کد رهگیری در اختیار شما قرار خواهد گرفت. اگر مدارک شما به وسیله کارشناسان مربوطه اداره ثبت اسناد به صورت کامل تایید شود، دو نسخه قرار داد برای شما به آدرسی که در مراحل ثبت داده اید، ارسال خواهد شد. شما باید پس از امضای هر دو نسخه، یکی از آن ها را به همراه کپی مدارکی که از قبل آن ها را برابر اصل کرده اید، به همراه فیش واریزی، به آدرس مرکز ارسال کنید. پس از دریافت مدارک مورد نیاز، کار ثبت آغاز می شود.

مرحله سوم: بررسی و تطبیق

پس از تکمیل فرم ها، اداره مالیت صنعتی، اظهار نامه و مدارک شما را با قوانینی که در مورد برند یا علامت تجاری آمده تطبیق می دهد. بعد از چک کردن تشابه برند و عدم وجود برندی مشابه به همراه عدم مغایرت با قوانین عرفی و اسلامی، برند شما قابل ثبت اعلام شده و اجازه انتشار آگهی در روزنامه رسمی داده می شود. اما در صورتی که اظهارنامه مشکلی داشته باشد یا مدارک ارسالی ناقص باشد، ابلاغیه رفع نقص برای شما ارسال می شود.

البته در چند صورت نیز امکان دارد که برای شما ابلاغیه رد اظهارنامه صادر شود. این موارد عبارتند از: (برای دانستن جزیئیات موارد زیر می توانید به صفحه انتخاب نام برند مراجعه فرمایید)

  1. در عنوان یا تصویر برند الزامات قانونی رعایت نشده باشد. مواردی چون استفاده از حروف لاتین در اسم برند، استفاده از نام های مشهور، استفاده از نام مناطق جغرافیایی و استفاده از کلماتی که ضد اسلامی یا غیر معقول بوده و با عرف جامعه هم خوانی ندارد.
  2. برند شما با یک برند دیگر تشابه اسمی داشته باشد. طبق قانون هیچ دو برندی نباید بیش از ۵۰ درصد با هم تشابه اسمی داشته باشند. البته باید به طبقه ای که برند در آن به ثبت رسیده نیز دقت شود.
  3. بخشی از کالا یا خدمات ارائه شده برای برند قابل ثبت نباشد.

در اینجا باید دو نکته را یاداوری کنیم. اول اینکه بررسی اظهارنامه ها صرفا بر اساس الویت زمانیِ ثبت اظهارنامه ها در سازمان ثبت اسناد می باشد و حضور شما و یا نماینده شما در اداره، تاثیری بر فرایند انجام کار نخواهد داشت . نکته دوم اینکه تاریخ ابلاغیه ای که در خلاصه پرونده دیده می شود، به عنوان تاریخ ابلاغ قانونی در نظر گرفته می شود.

مرحله چهارم: انتشار گواهینامه ثبت

همانطور که پیش از این گفتیم، اگر برند شما قابل ثبت اعلام شود، به شما اجازه انتشار آگهی روزنامه داده می شود. پس از انتشار آگهی اظهارنامه، امتیازات و حقوقی که بعد از ثبت برند به وجود می آید نیز شامل برند شما می شود. البته باید به این نکته توجه داشت که اگر بعد از اگهی اظهارنامه عملی انجام شود و دعوایی بین دو طرف بر سر برند ایجاد شود. فرد شاکی اگر ثابت کند در زمان انجام عمل، برند قابل ثبت نبوده است، به شکایت رسیدگی و در مورد ثبت برند و یا عدم ثبت آن تصمیم گیری می شود.

در آخر اگر مالکیت صنعتی تشخیص دهد که برند یا علامت تجاری شما با قوانین موجود هیچ تضادی ندارد، علامت را ثبت، آگهی مربوط به ثبت آن را منتشر و گواهینامه ثبت را به نام شما صادر می کند. مدت اعتبار برند شما ۱۰ سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت بوده و با درخواست شما و پرداخت هزینه مقرر می توانید در دوره های دیگر نیز آن را تمدید کنید. البته یک دوره ارفاقی ۶ ماه نیز پس از اتمام دوره برای شما در نظر گرفته می شود. که البته جریمه مالی نیز در پی خواهد داشت. اگر بعد از مدت ۶ ماه نیز برای تمدید برند خود اقدام نکنید، برند شما باطل می شود.

ابطال برند یا علامت تجاری

بر اساس ماده ۱۶ قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات، دو گروه از افراد می توانند نسبت به برندی که ثبت شده یا تقاضای ثبت آن داده شده اعتراض کنند و حکم ابطال برند را بگیرند. گروه اول کسانی هستند که برند شما را برند خودشان می دانند. گروه دوم کسانی هستند که اعتقاد دارند علامت شما به قدری به علامت آن ها شباهت دارد که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه می اندازد.

سیستم ثبت علامت های تجاری در ایران به صورت اعلامی است، به این منظور که صرفا برند بر اساس قوانین موجود و نداشتن شباهت با برند های دیگر به ثبت می رسد. به دلیل اینکه شباهت یک امر نظری است، امکان دارد بعد از ثبت شباهت دو برند نسبت به هم مشخص شود، از همین جهت افراد می توانند ادعا کنند برندی که ثبت کرده اید یا می خواهید به ثبت برسانید با برندشان شباهت دارد. در این موارد اداره مالکیت صنعتی در مورد برند شما تصمیم گیری خواهد کرد.

اعتراض قبل از ثبت برند:

اعتراض به یک برند باید تا ۳۰ روز بعد از انتشار اگهی مربوط به تقاصای ثبت علامت تجاری مطرح شود. فرد معترض باید تمام مدارک و دلایل خود را توضیح داده و اسم، شغل، اقامتگاه خود را به آن ضمیمه کند. اداره ثبت وظیفه دارد ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ نامه، اعتراض را به در خواست کننده ثبت برند ابلاغ کند. البته اگر معترض ظرف مدت ۶۰ روز از زمان ارسال نامه، اعتراض خود را پیگیری نکند، برند به نام شخصی که در خواست ثبت داده به ثبت خواهد رسید.

اعتراض بعد از ثبت برند:

حال این سوال پیش می آید اگر فردی متوجه آگهی تقاضانامه نشده باشد و یا بعد از ثبت برند متوجه شده باشد که افراد عادی برند ثبت شده را با برند او اشتباه می گیرند، آیا باز هم می تواند نسبت به این برتد اعتراض خود را مطرح کند؟ طبق ماده ۲۲ قانون ثبت علائم و اختراعات، اشخاص ذی نفع می توانند تا ۳ سال بعد از به ثبت رسیدن یک برند، نسبت به ثبت آن اعتراض و در خواست ابطال برند را داشته باشند.

هزینه های ثبت برند

اولین نکته ای که باید در مورد هزینه های ثبت برند یا علامت تجاری بدانید این است که هزینه های ثبت علامت بر عهده متقاضی است و تمامی هزینه ها برای اظهارنامه مالک ایرانی فقط باید از طریق سایت سازمان اسناد کشور انجام شود. به همین دلیل امکان ثبت درخواست هایی که هزینه مربوط در بانک پرداخت شده باشد وجود ندارد.

در مورد کلیه هزینه های ثبت توسط ثبت ۳ نیز باید به این نکته اشاره کنیم که ثبت برند و باقی ثبت های انجام شده توسط ثبت ۳ بستگی مستقیم به نوع ثبت دارند و بنا به شرایط موجود تغییر می کنند. برای اینکه بدانید دقیقا برندی که می خواهید به ثبت برسانید چقدر برای شما هزینه خواهد داشت باید به صفحه ارتباط با ما رفته، با کارشناسان و مشاوران ما تماس گرفته و از هزینه ای که ثبت برند برای شما در پی خواهد داشت آگاه شوید.

 

نکته پایانی

در آخر به شما پیشنهاد می کنیم به دلیل سختی که پروسه ثبت برند و علامت تجاری دارد، قبل از ثبت برند خودتان برای آماده کردن مدارک و همچنین اطلاع دقیق از جزئیاتی که پروسه ثبت دارد، تماسی با مشاوران و کارشناسان ما داشته باشید تا با کمک سال ها تجربه آن ها در زمینه ثبت برند و لوگو بتوانید در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و با برنامه ریزی درست هزینه های خود را کاهش دهید. همچنین اگر هنوز برند مشخصی برای خود  انتخاب نکرده اید، می توانید سری به صفحه خرید و فروش برند بزنید، شاید در آنجا برندی ببینید که بتواند برای تجارت شما مفید باشد. با خرید یک برند آماده به جای طی کردن مراحل طولانی و زمان بر ثبت برند می توانید هر چه زودتر با برندی که خریده اید تجارت خود را استارت زده و به اهدافی که می خواهید برسید.

خرید برند مناسب

ثبت برند

ارتباط با ما

 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت سه
سوال خود را از ما بپرسید!
ثبت شرکت، ثبت برند و باقی مسائل مربوط به مطالب موجود در سایت پر است از نکات ریز و درشت. کارشناسان خبره ما هر زمانی که با سوالی رو به رو شوید، می توانند سوال شما را جواب دهند. فقط کافیست سوال خود را به راحتی از ما بپرسید و در زمانی کوتاه منتظر جواب باشید.
عضویت در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبر نامه به صورت رایگان مقالات جدید و خبرهای مربوط به ایمل شما ارسال می شود.
keyboard_arrow_up